Budownictwo – jedna z najważniejszych gałęzi przemysłu

Kilkanaście lat temu wydawało się, iż branża budowlana będzie jedną z gałęzi polskiego przemysłu, jaka będzie się najszybciej rozwijać. Na początku tak było. Wznoszono sporo i prędko, powstawały całe osiedla bloków mieszkalnych, społeczeństwo potrzebowało oraz dalej pożąda mieszkań. Plany konstruowania autostrad, dróg były wielce obiecujące.

Tysiące budowlańców mogło z optymizmem spoglądać w przyszłość. Tymczasem, w ostatnim czasie słyszymy niesłychanie niepokojące informacje z rynku budowlanego – dużo wiodących korporacji budowlanych ma znaczne kłopoty, co poniektóre z nich już upadły. Pracownicy korporacji pozostają zwalniani, budownictwo mieszkaniowe o wiele zwolniło, ponieważ ludzie nie mają pieniędzy na zakup mieszkań.

Konstrukcja autostrad kolejny raz się oddaliła w czasie, a cudowne stadiony piłkarskie wybudowane z gigantycznym rozmachem i za wielkie pieniądze nadają się po roku od ich otwarcia, do remontu – geosynthetic clay barrier. W jaki sposób to się stało, że kura znosząca złote jajka przestała je znosić?

Główni wykonawcy, z rozmaitych powodów spowalniali terminy, cedując większą część prac na podwykonawców. Bo w związku z sytuacją, transze na pojedyncze etapy uruchamiane były również z opóźnieniem, podwykonawcy nie otrzymywali zapłaty, co dla wielu mniejszych firm było wyrokiem. Kto zawinił? Trudno jednoznacznie wskazać winnego, na pewno jednak nie wszystko jesteśmy w stanie zrzucić na kryzys. Niewłaściwe zarządzanie sektorem budownictwa jest bodaj tym, co spowodowało ponadprzeciętny upadek budownictwa.