Projekt domu – gotowy czy na indywidualne zamówienie?

Budowa własnego domu to duże, odpowiedzialne przedsięwzięcie, wobec tego także każdy ruch w tej kwestii, każda decyzja powinny być głęboko przemyślane, z pewnością na każdym etapie realizacji tak gigantycznego przedsięwzięcia warto jest porównywać dane oferty z ideami konkurencji i wybierać opcje najbardziej wartościowe. Już na wstępnym etapie, a w związku z tym w fazie wyboru projektu stworzonego przez nas przyszłego domu, będziemy podejmowali jedną z początkowych decyzji, a mianowicie – zdecydować się na zakup już gotowego projektu domu, z katalogu, czy także zamówić w pracowni architektonicznej projekt domu, dokładnie w takim kształcie, jaki sobie wymarzyliśmy.

Teraz oferowane gotowe już projekty domów również gwarantują dużo różnych rozwiązań, jest ich bo na rynku parę tysięcy, są to rozwiązania proponujące budowę domów małych oraz obfitych jak pałace, oszczędnych w formie, jednak także oraz niezmiernie interesujących w swojej bryle.

Kupno gotowego już projektu na pewno posiada jedną fundamentalną zaletę – jest to wybór oszczędności, bowiem taki gotowy projekt wolno kupić już za sumę około 5 tysięcy złotych. Skoro w związku z tym budowa domu to przedsięwzięcie bardzo kosztowne, to uformowane już na samym początku oszczędności rzędu 20 czy 30 tysięcy, a w następstwie tego różnicy pomiędzy ceną projektu na zamówienie oraz projektu gotowego, może być niezwykle istotne dla dalszej realizacji inwestycji. Jeżeli niezbędne są jakieś detale do budowy, jak ogrodzenia, czy słupki – wstąp na pawilony kontenerowe. Z kolei zamówcie projektu domu u projektanta również ma swoje wymierne korzyści, może niekoniecznie finansowe.

Zezwala to na o wiele bardziej maksymalną realizacje własnej wizji domu, z większością szczegółów, które mieliśmy w swojej głowie od dawna. Odnośnie oszczędności to także w przypadku domu, realizowanego według projektu wykonanego na zamówienie, też można je wygenerować, na przykład po uzgodnieniu z architektem, twórcą naszego projektu, wolno zastosować co poniektóre materiały o porównywalnych parametrach technicznych i użytkowych, lecz jednak tańsze.

Wolno także, w celu obniżenia kosztów budowy mieszkania, zrezygnować z podpiwniczenia domu, jak także zastosować rozwiązanie domu z dachem dwuspadowym zamiast z wielospadowym.