Warianty obróbki metalu – twardnienie

Każdy materiał, w tym również metale i wyroby stalowe bez najmniejszego problemu wolno poddać różnym rodzajom obróbki. Mogą to być odmiany mechaniczne, cieplne, chemiczne i wiele innych. Pewnie większość z nas przynajmniej raz w życiu dokonywała pewnych prac przy wyrobach metalowych, każda z nich jest swego rodzaju obróbką.

Wśród mechanicznych, najbardziej atrakcyjnym jest bezsprzecznie skrawanie, innymi słowy cięcie pozwalające uzyskać materiał o określonych oraz niezbędnych nam wymiarach. Do tego dochodzi także szlifowanie, wiercenie, gięcie, frezowanie, wytaczanie oraz wiele innych. Pod względem syntetycznym w najwyższym stopniu ogólną formą jest hartowanie pozwalające zdobyć jeszcze lepsze właściwości i wytrzymałość na wiele składników zewnętrznych i działanie rozmaitych sił fizycznych. Do obróbki należy zakwalifikować także zagruntowanie oraz malowanie, przynoszące wytrzymałość na korozję i zabezpieczające przed najgorszym dopuszczalnym faktem, inaczej rdzą.

Każdy proces niezależnie czy mechaniczny, fizyczny, chemiczny bądź też inny określany jest mianem obróbki stali, bo to naturalnie dzięki temu zmienia ona swój kształt, parametry i ogólny wygląd zewnętrzny – więcej na Energoel. Najważniejszym procesem chemicznym występującym w trakcie obróbki stai jest bezsprzecznie hartowanie. Ma okazję dotyczyć ono nie tylko tego rodzaju materiału, gdyż niesłychanie wielokrotnie słyszymy również o hartowanym szkle bądź też innych wyrobach.

Wykonuje się go głównie przez wzgląd na pozyskiwanie materiałów o jak najlepszej odporności na działanie wszystkich składników fizycznych, takich jak siły dynamiczne oraz statyczne oraz mechanicznych. Po ukończeniu tego etapu obróbki, żadne siły nie są w stanie zniszczyć całkowicie danego materiału, a w szczególności stali. Istnieje kilka metod stosowania tego typu procesu, a są to zazwyczaj: przeciętne, stopniowe, izotermiczne, powierzchniowe (płomieniowe, indukcyjne, kąpielowe, ślepe, laserowe, kontaktowe, elektrolityczne, impulsowe).

Ogólna norma hartowania polega na wykonywaniu dwóch następujących niedługo po sobie czynności. Główną jest niezbędne rozgrzanie stali do temperatury wynoszącej ponad 700 stopni i utrzymywanie jej przez określoną długość czasu. Po takim wygrzaniu musi nastąpić jak najszybsze schłodzenie, aby nie powstały niekorzystne tlenki mogące zmienić właściwości materiału.br>